Objawy Chorobowe – Pchły

pchly1pchly2

Pchły to jedne z najpopularniejszych pasożytów u psów i kotów. Żywią się one krwią swoich żywicieli, powodując przy tym świąd skóry-tym silniejszy, im więcej jest ukąszeń i niestety, jak wiele innych organizmów pasożytujących, mogą one roznosić choroby groźne zarówno dla czworonogów, jak i dla człowieka.

Małe, ale uciążliwe

Dorosłe osobniki to bezskrzydłowe owady o  spłaszczonym ciele i silnie rozwiniętych odnóżach, umożliwiających  długie skoki po ciele żywiciela.

Narządy gębowe pcheł są typu kłująco-ssącego z ząbkami skierowanymi do tyłu.  Właśnie te „żabki ” uszkadzają skórę, by pchła mogła ssać krew. Po ukąszeniu żywiciela, samica pchły codziennie składa jaja, z których po 2 dniach wylęgają się larwy o wyglądzie miniaturowych, obłych robaków. Larwy kierują się do ciemnych miejsc, często chowają się  w dywanach, szczelinach w podłodze, zakamarkach obić meblowych, a nawet w samym legowisku psa. Odżywiają się  odchodami dorosłych pcheł, a także drobinkami naskórka.

W sprzyjających warunkach larwy przekształcają się w poczwarki, a później w dorosłe pchły. Niestety, cykl życiowy tych pasożytów może się wydłużyć, jeśli w danym okresie nie mają one sprzyjających warunków do rozwoju. Poczwarki w kokonach mogą przeżyć nawet klika miesięcy, czekając na swojego żywiciela. To dlatego-oprócz chronienia zwierzęcia przed inwazją tych pasożytów- należy także systematycznie sprzątać jego otoczenie.

Pchły a choroby 

Ślina pcheł nie jest obojętna dla organizmu żywiciela. Objawy chorobowe, które towarzyszą psu przy obecności pcheł to:

  • alergiczne pchle zapalenie skóry, które jest wynikiem wrażliwości na ślinę pcheł
  • łysienie i rany, spowodowane drapaniem i podgryzieniami przez pchły
  • dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, związane groźną chorobę- tasiemczycą.

O ile alergia na pchły daje objawy łatwe do zauważenia, takie świąd skóry, zaczerwienienie, wygryzanie sierści, a w skrajnych przypadkach sączące się rany, o tyle nie zawsze od razu jest ona kojarzona z obecnością tych pasożytów.

Jeszcze bardziej niebezpieczne są natomiast pasożyty wewnętrzne, które pchły mogą przenosić w sobie.Najczęściej jest to tasiemiec psi oraz nicienie.

Objawem tasiemczycy bądź zakażenia nicieniami jest postępujące wycieńczenie organizmu zwierzęcia. Do tego dochodzą dolegliwości ze strony układu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunki i zaparcia. Chore zwierzę ma brzydką sierść i chudnie. W skrajnych  przypadkach pasożyty wewnętrzne mogą prowadzić nawet do śmierci czworonoga.

Jak ustrzec zwierzę przed chorobami i inwazją pcheł ?

Biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia jakie wiążą się z inwazją pcheł nie można bagatelizować tego problemu i należy zabezpieczać psa przed nimi.

Można tego dokonać na dwa sposoby.

Pierwszy polega na dbałości o otoczenie psa. Jeśli pcheł nie jest wiele wystarczy systematyczne odkurzanie i mycie podłóg, a także czyszczenie legowiska. Jeśli zaobserwujemy, że pies często się drapie i wygryza sierść, a w jego sierści można zaobserwować ruszające się pchły-zintensyfikujemy sprzątanie. Dobrym wyjściem jest wówczas dezynfekowanie legowiska psa i trudni dostępnych zakamarków ( np. tapicerki ) myjką parową lub przemywanie ich łagodnymi detergentami. Można także sięgnąć po olejki eteryczne, które odstraszają pchły.

Jednak najlepszym sprzymierzeńcem w staraniach  o zdrowie psa jest odpowiednia dieta. Regularne karmienie pupila karmą GreenDog w dużym stopniu zmniejsza bytowanie pcheł i kleszczy na jego skórze, chroniąc jednocześnie układ pokarmowy przed pojawianiem się u niego pasożytów.

Wszystkie karmy GreenDog zawierają opatentowany unikalny zestaw ziół, który chroni organizm psa przed namnażaniem się pasożytów w jelitach i  przed inwazją pcheł  i kleszczy. Dzieje się tak dlatego, że skóra i krew psa wydziela łagodny ( niewyczuwalny dla człowieka ) zapach, którego pasożyty nie znoszą. Dzięki temu nie atakują zwierzęcia. Pies nie ”zbiera” pcheł w otoczeniu, nie przynosi ich także do domu na sierści, a Ty nie musisz stosować u niego szkodliwych, chemicznych metod walki z pchłami.


obj-pasozyty

Pasożyty

Objawy chorobowe

Więcej

obj-kleszcze

Kleszcze

Objawy chorobowe

Więcej