Objawy Chorobowe – Kleszcze

Kleszcz to pasożyty doskonale znane ludziom. Ze względu na roznoszone choroby są jednymi z najniebezpieczniejszych organizmów pasożytniczych- zarówno dla człowieka, jak i dla psów lub kotów. O ile jednak ludzie mogą dosyć łatwo uchronić się przed nimi, a z pewnością szybciej zauważą obecność kleszcza na skórze, o tyle psy- zwłaszcza te o długiej sierści- wymagają szczególnej ochrony.

Niechciana pamiątka ze spacerów

Kleszcze należą do pajęczaków. Żywią się krwią.Choć na ciele żywiciele kleszcz może osiągnąć kilkanaście milimetrów długości, to przed  zaatakowaniem ma zaledwie ok. milimetra. W ssaniu krwi pomaga mu narząd gębowy o ryjkowatym kształcie, zakończony ząbkami umożliwiającymi wkłucie w skórę i zaczepienie się w niej.

Cykl życiowy kleszcza obejmuje 3 etapy: larwalny, nimfę i postać dorosłą, zwaną imago. Podczas całego swojego życia, kleszcz jeden raz wkłuwa się w ciało żywiciela i ssie krew. Niestety, te pasożyty są bardzo odporne-mogą czekać nawet dwa lata, zanim swojego żywiciela znajdą.

Gdy pasożyt znajdzie się na ciele ofiary i wkłuje się w skórę, w pierwszej kolejności wpuszcza do niej ślinę z substancją znieczulającą. Właśnie dlatego tak trudno jest zauważyć jego obecność- psy zaatakowane przez kleszcze na ogół nie drapią się ani nie wygryzają.

Gdy pies złapie kleszcza

Najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy pies nie przyniósł do domu kleszcza, jest dokładne oglądanie całej skóry zwierzęcia po każdym spacerze. Kleszcze trudniej jest zauważyć u psów o ciemnym umaszczeniu.

Pasożyty najbardziej aktywne są od marca/kwietnia aż do późnej jesieni ( nawet do listopada ).Psy najczęściej zostają zaatakowane przez te pasożyty podczas biegania w wysokiej ( lub skoszonej, wysychającej ) trawie, w lasach, na łąkach.

Kleszcze wybierają sobie na miejsce żerowania na ciele te miejsca, w których skóra jest cienka i cieplejsza ( ze względu na krążenie krwi )- u psów jest to głównie kark, szyja, pysk, ale bywa to także grzbiet, łapy lub ogon, dlatego ze względów bezpieczeństwa należy sprawdzać całe ciało psa.

Gdy ujrzymy kleszcza, należy jak najszybciej usunąć go, a w razie komplikacji skontaktować się z weterynarzem. Jeśli pasożyt zakażony jest bakteriami, pierwotniakami czy wirusami może dojść do zakażenia i rozwoju poważnej choroby.

Choroby odkleszczowe 

Kleszcze przenoszą wiele niebezpiecznych chorób zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi.

U psów najczęściej występują:

  • babeszjoza
  • borelioza
  • anaplazmoza
  • hepatozoonoza
  • odkleszczowe zapalenie mózgu

kleszcze1 kleszcze
Objawy tych chorób w początkowym stadium nierzadko przypominają zwykłe przeziębienie, a brak specyficznych objawów powoduje problemy w ich szybkim rozpoznaniu.Często-np. w przypadku babeszjozy- zdarza się tak, że właściwa diagnoza postawiona zostaje dopiero wtedy, gdy choroba poczyni już znaczne, nieodwracalne spustoszenia w organizmie zwierzęcia. Nieleczone choroby odkleszczowe mogą prowadzić nawet do śmierci psa.

Właśnie dlatego tak ważne jest, by chronić psa przed kleszczami

Bezcenna jest właściwa profilaktyka- taka, która sprawi, że pies w ogóle nie będzie atakowany przez kleszcze. Doskonałą ochronę można uzyskać dzięki właściwej diecie.

Regularne karmienie pupila karmą GreenDog w dużym stopniu zmniejsza bytowanie pcheł i kleszczy na jego skórze, chroniąc jednocześnie także układ pokarmowy przed pojawianiem się u niego pasożytów.

Wszystkie karmy GreenDog zawierają opatentowany unikalny zestaw ziół, który chroni organizm psa przed namnażaniem się pasożytów w jelitach i  przed inwazją pcheł  i kleszczy. Zioła sprawiają, że skóra psa wydziela zapach, który odstrasza pasożyty.


obj-pasozyty

Pasożyty

Objawy chorobowe

Więcej

obj-pchly

Pchły

Objawy chorobowe

Więcej